m
Loader image
Loader image
Back to Top

Blog

Zalewo

Ciche Zalewo z zabytkowym kościołem jest otulone piękną przyrodą

Zalewo. Jedno z setek lub nawet tysięcy miejsc w Polsce o których się nie słyszy i do których się nie jedzie. To nie tłoczna Warszawa czy wypełniony po brzegi zabytkami Gdańsk. To po prostu zwykła miejscowość. Dlaczego piszę o Zalewie? Bo to jest dobry przykład na to, że żeby coś ciekawego zobaczyć nie trzeba gnać po szlakach zamków na mazurach. Można skręcić byle gdzie i trafić do takiego Zalewa. A w nim… Małe podróże

Ciche Zalewo

Cisza. Zalewo jest bardzo ciche. Ludzi nie widać, jakby każdy miał siestę. Ogromny, wyasfaltowany plac po środku miejscowości. I po prostu cisza. I przestrzeń.

Zalewo

W sumie to nie dziwię się moim włoskim skojarzeniom. To takie typowe. Wjechać do jednego z tysiąca miejsc by zobaczyć jedyny w swoim rodzaju zabytek. Zalewo to nie Bibbona w Toskani. Niemniej…

ZalewoKościół w Zalewie

Kościół ten mnie zaciekawił już gdy zza koron zielonych drzew przezierał jego fragment. Mam coś w sobie takiego, że interesują mnie kościoły. Pewnie to podświadomość. Jakże ważne to są miejsca w historii Polski. Polski w większości drewnianej przez ogromny okres. I w takiej drewnianej i nietrwałej zabudowie to murowane kościoły są takimi przechowalniami dla dzieł różnych. To, że kościoły warto odwiedzać ugruntowałem w sobie będąc wielokrotnie we Włoszech. Nigdy się nie zawiodłem.

Zalewo Zalewo Zalewo Zalewo Zalewo Zalewo Zalewo Zalewo

Kościół jest ciekawy: bryła, jakby pochylenie a już z pewnością szczegóły jawiące się na wieży kościelnej. Poczułem, że mam przed sobą stary zabytek. Po czasie dowiedziałem się, że pochodzący aż z 1320 roku. Powiem Wam. To było widać i czuć – w bardzo, ale to bardzo pozytywnym sensie to mówię. Z punktu widzenia miłośnika wiekowych budowli. Czy w środku zastałem kilkusetletnie obrazy co prawda mniej znanych ale rozpoznawalnych autorów? Czy były sarkofagi znanych ludzi? Co kryje w środku ten kościół? Sprawdźcie sami. Powiem tylko, że wielokrotnie odkrywałem w zapomnianych miejscach bardzo interesujące rzeczy.

Zalewo

Zielone Zalewo

Tak na zakończenie napiszę jeszcze, że po prostu rozglądając się dookoła można w każdym miejscu znaleźć urokliwe obrazy przyrody. Zalewo też ma czym się poszczycić.

Zalewo

Dlaczego Zalewo?

Cóż, mogłem pisać o jakimkolwiek miejscu, bo tak jak wspomniałem jest ich mnóstwo na mapie Polski (ale i dalej, za granicą również). Piszę by pokazać, że turystyka czy zwiedzanie to nie wielkie hasła z dużych miejsc. To po prostu dostrzeganie. Wszędzie. W takim Zalewie również.

Zalewo

ps: zachęcam do przeczytania historii kolei w Zalewie. Wojna, by wywrzeć wpływ na miejscowość nie musi zburzyć budynku w bombardowaniu. Wystarczy, że – resztę poznacie tutaj.

REP

Zalewo – mapa

Najtańszy nocleg w Ostródzie – promocje!Booking.com

Share

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.