m
Loader image
Loader image
Back to Top

Blog

Wapienne tarasy Pamukkale

Wapienne tarasy Pamukkale czyli basen Kleopatry

Wapienne tarasy Pamukkale czyli basen Kleopatry. Napisałem przewrotnie bo to wcale nie jest to samo. Wapienne tarasy są w Pamukkale a basen Kleopatry jest w Hierapolis. Kto był na miejscu zrozumie dlaczego jest taki błąd. Te dwa miejsca są tak blisko siebie, przenikają się iż w zasadzie używa się tych dwóch sformowań wymiennie (nie da się być w Pammukale nie będąc w Hierapolis i odwrotnie).

Wapienne tarasy Pamukkale

Pamukkale słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami.(wikipedia)

Wapienne tarasy Pamukkale są po prostu piękne. Piękne są z bliska, piękny jest widok z góry, z tarasów na horyzont. Piękny jest widok z dołu (szczególnie patrząc z poziomu jeziorka). To jest nie do opisania. Cudowne miejsce gdzie możesz siedzieć z nogami zanurzonymi w wodzie i po prostu patrzeć. Mieliśmy szczęście że oglądaliśmy je w marcu (w ramach wycieczki zorganizowanej; możesz przeczytać o jej wadach i zaletach tutaj: Turcja wiosną bez obaw) gdyż po prostu nie było tłumów a i pogoda była dobra (było naprawdę ciepło, no może w samych bokserkach nie spędziłbym tam godzin).

Zamiast pisać pokażę (zachowało mi się kilka zdjęć):

(tak jak powiedziałem można siedzieć i dumać i dumać i siedzieć i tak w kółko)

(a to już z dołu, uroczo ale jak dla mnie mniej siedzenia i dumania..)

Wapienne tarasy Pamukkale to obowiązkowy punkt programu wycieczki po Turcji i cieszę się że mój dostawca wycieczki nie wykastrował jej z tej perełki (gdyby wykastrował to pewnie zostałby tylko lot i hotel..). Było pięknie. Żona postanowiła zostać i dumać (w sumie rozumiem – tempo zwiedzania nie chcianych atrakcji było duże. Na te chciane nie było czasu). Ja natomiast postanowiłem biec zwiedzać zabytki Hierapolis (Starożytne miasto Hierapolis to nie tylko basen Kleopatry!). I jak się okazało później faktycznie biegłem, biegłem i biegłem ale o tym później.

Wapienne tarasy Pamukkale – mapa

Najtańszy nocleg w okolicach Pamukkale – promocje!Booking.com

Share

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.