m
Loader image
Loader image
Back to Top

Blog

Zamek krzyżacki w Pasłęku

Zamek krzyżacki w Pasłęku to atrakcyjny zabytek ale nie jedyny!

Zamek krzyżacki w Pasłęku wydaje się być największą atrakcją turystyczną w tym mieście. Dlaczego piszę “wydaje się”? Cóż, zamek jest okazały niemniej ja osobiście zapamiętałem ratusz a w zasadzie cudowne sklepienie przejścia. Pamiętacie Katedrę w Kwidzynie? Jeżeli tak to wiecie o co mi chodzi. Dla tych, którzy jednak nadal usiłują domyślić się powodów mego zachwytu przygotowałem zdjęcie. Ogólnie Pasłęk kojarzy mi się ze Szczecinem. Powód jest jeden. Co prawda mówimy o innej skali ale miałem takie same wrażenia. Co jakiś czas w infrastrukturę miejską wplecione są pojedyncze obiekty – zabytki. Tu zamek, tam brama (niejedna), kilka starych kościołów, kamieniczki. Z tym, że wybaczcie – między tymi punktami Pasłęk jest bardziej szary niż Szczecin. To jest oczywiście moja subiektywna ocena, zresztą jak wszystko co napisałem na blogu ThiDoIn.

Zamek krzyżacki w Pasłęku

Może to dziwne to co teraz powiem ale zamek najbardziej zamkowy był na bardzo starych fotografiach. Może to klimat starych zdjęć? Może to mniejsza zabudowa “cywilna” dookoła zamku? Może nie był tak widoczny szary tynk? Efekt jest jednak taki, że nie do końca potrafiłem się zachwycić faktem bycia na dziedzińcu tego zamku. To dziwne gdyż hasło “zamek krzyżacki” automatycznie u mnie wzbudza silne zainteresowanie. Moje odczucia może tłumaczyć fakt odbudowy zamku w czasach PRL po tym jak został zniszczony przez Armię Czerwoną. Najwidoczniej odbudowa nie oddała ducha dawnych lat tej twierdzy.

Atrakcje w Pasłęku – zdjęcia

Zamek krzyżacki w Pasłęku

Zamek w Pasłęku

Duży, ciekawy zabytek. Otwarty. Ogromny dziedziniec. Jedno wielkie U. Okrągłe baszty wieńczą narożniki. Zbudowany przez Krzyżaków w XIV w. Warto doczytać historię tego zamku chociażby na Wikipedii bo jest ciekawa. Ale tak jak wspomniałem to nie jedyna (a dla mnie nie najważniejsza) atrakcja w Pasłęku.

Brama kamienna w Pasłęku

Piękna, wysoka, charakterystyczne elementy na fasadzie (kto zwiedził kilka zamków krzyżackich to od razu rozpoznaje rys architektoniczny).

Brama młyńska w Pasłęku

Nie jest tak okazała ale ma ten atut iż odchodzą od niej mury obronne dzięki czemu możemy mieć lepsze wyobrażenie o możliwościach obronnych tego miejsca.

Ratusz w Pasłęku

Cudowny!! Nie tylko z zewnątrz ale też i wewnątrz (sklepienie przejścia). Polecam – zabytek ten całkowicie zaspokoił moje potrzeby zobaczenia czegoś historycznego i pięknego (ratusz pochodzi z XIV wieku).

Kościół św. Bartłomieja w Pasłęku

Pochodzi też z XIV wieku. Warto uwypuklić wpis z Wikipedii:

W 1298 wielki mistrz krzyżacki przyznał parafii tej plac pod budowę nowej świątyni, która około 1350 była gotowa.

52 lata. To daje do myślenia o wysiłku jaki był potrzebny do zbudowania takiego obiektu. Dlaczego o tym wspominam? Gdyby każdy sobie uświadomił tę prostą prawdę: trudno zbudować a łatwo zniszczyć możliwe, że świat byłby bezpieczniejszy. Ale żeby mieć szersze horyzonty to trzeba po prostu poznawać świat.

Oprócz tego kościoła można zobaczyć też ciekawy Kościół św. Jerzego w Pasłęku, który jest zarazem cerkwią św. Onufrego. Pochodzi z XVI wieku. Warto też pochodzić po Pasłęku by zobaczyć kamieniczki pochodzące z XVIII i XIX w.

Zamek krzyżacki w Pasłęku – mapa

Najtańsze hotele w Ostródzie – promocje!Booking.com

Share

No Comments

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.