Zamek krzyżacki w Sztumie najłatwiej zobaczyć jak się jedzie trasą Malbork – Sztum – Kwidzyn. Wystarczy zaplanować sobie postój i połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem. Tak wiele tracimy gdy tylko pędzimy na przód. Czasami warto przystanąć.

Zamek krzyżacki w Sztumie – historia

Zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w latach 1326-1335, na planie wielokąta z dwiema wieżami, w miejscu staropruskiego grodu. Był siedzibą wójta krzyżackiego. W 1410 roku w rękach polskich. Po wojnie trzynastoletniej, w latach 1468-1772, był siedzibą polskich starostów. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, został częściowo rozebrany przez władze pruskie. Zachowały się 2 skrzydła przebudowane w XIX wieku, wieża więzienna, bramy i mury obwodowe (wiki).

Zamek krzyżacki w Sztumie

To co Wikipedia podpowiada o stanie zachowania Zamku w Sztumie nie oddaje rzeczywistości gdyż ten zabytek widziany na żywo robi większe wrażenie. Naprawdę łatwo wyobrazić sobie dawny majestat tego zamku krzyżackiego. Uwielbiam takie obiekty. Już same ruiny murów zamków i wież wzbudzają mój zachwyt ale w przypadku zamku krzyżackiego w Sztumie mamy budynki wewnętrzne. Kocham zabytki w Polsce, które podpowiadają wyobraźni – jak to kiedyś było bo przecież w opisach mamy załogi zamków w liczbach duże a obiekt niekoniecznie aż tak pojemny nam się wydaje. A służba, a codzienne życie…I takie pytania krążą w mojej głowie jak jestem w takich miejscach.

Zamek w Sztumie – Perełka nad brzegiem jeziora

Zamek położony nad jeziorem. Co więcej, od drugiego jeziora oddziela go niewielki kawałek ziemi (co nie powinno nikogo dziwić – to są bardzo dobre funkcje obronne). Ogólnie zamek jest położony w przewężeniu miasta Sztum. W zasadzie każdy musi dosłownie przy nim przejechać jadać z jednej lub drugiej strony. To istotna informacja ale jej znaczenie dla czasów obecnych poznasz na końcu artykułu.

Zamek w Sztumie – zdjęcia

W środku na dziedzińcu miałem uśmiech jak dziecko które dostało lizaka. Naprawdę. Nie będę opisywał tylko sami zobaczcie. Zaznaczam iż w każdym przypadku pełnię “klimatu” odczuwa się tylko będąc osobiście w danym miejscu.

Zamek krzyżacki w Sztumie do kupienia

Tak jak napisałem mamy do czynienia z naprawdę w niezłym stanie obiektem. Oczywiście – dla turysty w niezłym stanie – dla inwestora już nie koniecznie. Dlaczego o tym piszę? Bo przewijała się informacja iż cały ten zamek można było kupić za 4 mln złotych. Dużo? W porównaniu z nędznymi willami które wyceniane są za astronomiczną cenę (bo lokalizacja w środku dużego miasta) to kwota ta duża nie jest. Niemniej to i tak nic w porównaniu z przewidywanymi cenami remontu – około 40 mln złotych!

Sztum to nie tylko więzienie

W Sztumie jest więzienie. Piszę o tym gdyż Google bardzo chętnie podpowiada te hasło przy szukaniu informacji o Sztumie. Mam nadzieję iż przyczyniłem się do tego by chętniej podpowiadało to co każdy z nas faktycznie chciałby zobaczyć (żarcik). Mówiąc już poważnie: chciałbym wrócić do tego zamku. Zatrzymałem się tam tylko na chwilę ponieważ jeszcze miałem przed sobą długą drogę i nie mogłem zrobić takich fotografii jakich chciałem (nie mówiąc o wcześniejszym nieprzygotowaniu czyli braku sprzętu). A chciałem podziwiać ten zabytek płynąc leniwie łódką. Niestety. Na chwilą obecną mam tylko takie “turystyczne zdjęcia”. Zresztą takich zdjęć “turystycznych” na moim blogu podróżniczym jest więcej. Po prostu nie przewidziałem, że po latach zacznę pisać o tym jakie zabytki zobaczyłem w Polsce i na świecie.

Zamek krzyżacki w Sztumie – mapa

Najtańszy nocleg w Malborku – promocje!Booking.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.