Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie. Pamiętacie “Krzyżaków”? Zamek w Ciechanowie przewija się na kartach tej niezłej prozy. Mówię niezłej gdyż jak dla mnie za dużo amorów i dramatów za to pobudza wyobraźnię i mogłem sobie wyobrazić życie w tamtych czasach (jestem fanem średniowiecza).

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie – pierwsze wrażenie

Wracając do zamku – powiem szczerze,że miałem inne wyobrażenie. Już na wstępie powiem iż poczułem się zawiedziony widząc bryłę tego zabytku. Jest to niezasłużona i subiektywna wielce opinia ale cóż – tak to jest z zamkami o których się czytało zanim się zobaczyło.

Zabytki w Polsce – Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie

Zamek w porównaniu z innymi takimi zabytkami w Polsce trzyma się średniej. Są mury (kompletne) oraz dwie baszty. To już jest coś co pozwala sobie wyobrazić skalę obiektu gdy przeżywał świetność. W czasach kiedy ja tam byłem w zasadzie nie było nic na dziedzińcu. I tu już musimy uruchomić wyobraźnię jeżeli chcemy “zobaczyć średniowieczne” miejsce życia ludzi. Gdzie był dwór? Rycerze? Były tam konie? A służba, przyjezdni? Gdzie mieszkali posłowie (pamiętajmy iż mówimy o zamku liczących się w okresie średniowiecza książąt mazowieckich – prowadzili samodzielną politykę “zagraniczną”). Jak powiedziałem – raziło mnie to mimo iż zdaję sobie sprawę iż zabytki w Polsce z pełną “infrastrukturą” to rzadkość a obiekty rozebrane do fundamentów to widok jeszcze częsty. Dlatego uznaję iż Zamek w Ciechanowie to taka polska “średnia”.

Zamek książąt mazowieckich to ciekawe miejsce (mimo wszystko)

Niestety ta “średnia” przewija się też w możliwościach zwiedzania zamku. Mury to oczywisty standard. Baszta też. Muzeum to w zasadzie jedna baszta gdzie na kolejnych poziomach były szczątkowe eksponaty. Możliwe,że coś się zmieniło. Ja miałem taką wycieczkę: wejście do jednej baszty (i zamknięcie za mną i żoną drzwi na głucho co było niepokojące) i parcie do przodu czyli: do góry baszty, murem do drugiej baszty i zejście w dół. Druga baszta to wydmuszka – są tam tylko schody ale to robi wrażenie: takie zejście z góry w ciemny dół.

Zdaję sobie sprawę iż nie jest to “szałowy” opis z moje strony tego zamku ale cóż – nie porwał mnie. Może dlatego, że nie widzę “spójnej” koncepcji rewitalizacji zamku (a z tego co wiem była długa i przerywana, więcej możecie się dowiedzieć na stronie internetowej zamku). Ale dla każdego miłośnika zamków i historii polecam tam się udać bo to tak jakby “punkt obowiązkowy” (głównie z tego powodu piszę, że to ciekawe miejsce).

Czy coś można zobaczyć oprócz Zamku w Ciechanowie?

Co do samego Ciechanowa – miasto płaskie. Rozlało się w tej niskiej zabudowie i cierpi na brak zamysłu urbanistycznego. Jest jedna ładna ulica wypełniona butikami i galeryjkami (ul. warszawska). Nie znalazłem nic co by mnie zachwyciło w tym mieście (ale uczciwie wspomnę o możliwości zobaczenia pochodzącego z XVI wieku Kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny) więc dla osób zwiedzających zamki będzie tam krótki pobyt. To smutny wniosek biorąc pod uwagę historię tego miasta a jest ona piękna i długa. Wzmianki o Ciechanowie pochodzą aż z 1065 roku!

Naprawdę, dziwne to jest by tak mało starych zabytków pozostało w miejscu które szczyci się długą historią.

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie – zdjęcia

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie to ciekawe miejsce

Ale nie powiem, że najpiękniejsze jakie widziałem w Polsce. Ciechanów to też nie jest miejsce gdzie można pojechać na weekend. Za mało tu atrakcji turystycznych by zapełnić dwa dni nie ruszając się z tego miasta. Niemniej jest to tanie miejsce. Więc na bazę wypadową (konieczny oczywiście samochód) jak najbardziej się nadaje. A kilka innych ciekawych miejsc można zobaczyć jak chociażby przeurocze Muzeum romantyzmu w Opinogórze. Podsumowując – jeżeli posiadasz samochód to łatwo wypełnisz sobie program na weekend.

Ja z żoną często stosujemy właśnie taki schemat na zwiedzanie (baza + samochód = kilka ciekawych miejsc w Polsce w kilka dni). Nie wiem jak Wy ale ja osobiście lubię leniwie jechać autem od muzeum do zamku, od zamku do parku, od parku do kościoła. Na miejscu dumam, zwiedzam, piję kawę i po prostu odpoczywam. Niestety nie wyrobiłem w sobie zwyczaju zabierania lepszego aparatu (nie lubię tych dziesiątek rzeczy zabierać – oczywiście okazuje się później, że by się przydały) dlatego często wracam z wędrówek z licznymi ale nędznymi fotografiami. Biorąc pod uwagę, że postanowiłem prowadzić blog podróżniczy tym bardziej żałuję swojego braku przygotowania do takich wycieczek.

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie – mapa

Najtańszy nocleg w Ciechanowie – promocje!Booking.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.