Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu. Niedawno opisywałem uroczy dwór w Bychowie, który odkryłem na szlaku dookoła Jeziora Żarnowieckiego. Teraz mam przyjemność polecić każdemu chętnemu do zwiedzania Polski kolejny piękny obiekt tego kraju czyli zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu. Tak – dobrze domyślacie się. Żarnowiec. Jezioro Żarnowieckie. Jak już wspominałem wcześniej pisząc o dworze w Bychowie dla mnie województwo pomorskie to istna kopalnia odkryć turystycznych. Jest tam wszystko. Dwory, zamki, pałace, piękne klasztory, mury miejskie, muzea i skanseny. Czy tych rzeczy nie ma w innych województwach? Ależ są. Tylko, że tam miałem wrażenie iż gdziekolwiek zjechałbym z drogi to już za chwilę spotka mnie pozytywna niespodzianka turystyczna.

Cysterskie korzenie Zespołu klasztornego w Żarnowcu

Już w tytule wspominałem cysterskie korzenie. To jest bardzo stary obiekt i na początku mieli tam siedzibę Cystersi. Okazuje się iż zakon ten, sprowadzony do Polski w XII wieku należał do inicjatorów zakładania kuźni wodnych, stawów rybnych czy budowy młynów i browarów. W jego posiadaniu było wiele obiektów ale obecnie już nie ma takiego znaczenia jak dawniej. Niemniej wszelkie obiekty cysterskie i pocysterskie są włączone do szlaku turystycznego nazwanego mianem Szlak Cysterski. W niektórych miejscach Polski zadbano o oznaczenie tego szlaku (jak chociażby właśnie w okolicach Żarnowca) więc jeżelibyście kiedykolwiek zobaczyli taką tabliczkę to śmiało możecie pojechać w wskazane miejsce – na pewno się nie zawiedziecie.

Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu

Opisywanie odczuć jakie się miało w takim miejscu jest jak zwykle trudne (tym bardziej, że trochę czasu minęło od naszej tam wizyty). Niemniej – to co pamiętam i dobrze opisuje moje wrażenia – obiekt kompletny. Dodam jeszcze słowo “monumentalny” – ale muszę rozwinąć tą kwestię. Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu to bardzo stary polski zabytek (jak już wspomniałem wcześniej – jego korzenie sięgają lat 1215!). Wszystko co wtedy budowano miało w zasadzie onieśmielać człowieka (obiekty sakralne). Ja oczywiście też zostałem onieśmielony ale pozytywnie (w sumie jak to turysta otwarty na nowe doznania). I tak sądzę będziecie też odbierać to miejsce.

Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu

W swoich wycieczkach byłem w obiektach które “przygniatały” – tak jakby już samo “onieśmielenie” miało nie wystarczać. Co do samego klasztoru to jest zadbany. Ujrzysz tam detale sakralne ale też i architektoniczne. Jest mały cmentarz który płynnie wkomponowuje się w całość obiektu.

Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu

Na tym zakończę swój wpis o tym pięknym miejscu. Resztę odkryjcie sami. Zachęcam do wyrwania się z Trójmiasta lub innego wakacyjnego miejsca i wykorzystanie chociaż jednego dnia by po prostu odkrywać zakątki Jeziora Żarnowieckiego. Ja oczywiście polecam miejsca w których byłem (piękny Dwór w Bychowie ale i inne miejsca, które jeszcze nie opisałem) a przecież to tylko ułamek tego co można zobaczyć.

Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu – mapa

Najtańszy nocleg w Sopocie – promocje!



Booking.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.