Pommern niemiecki pancernik IX poziomu

Pommern niemiecki pancernik

Pommern niemiecki pancernik IX poziomu. Piszę z lekkim opóźnieniem o moich wrażeniach z gry tym okrętem. Pierwszy kurz opadł, pierwsze szaleństwo wśród graczy przeszło i można już na spokojnie ocenić ten okręt. Mówię o tym gdyż świadomie czy podświadomie kierujemy się zmasowanymi opiniami na dany temat i wychodzi często krzywdząca opinia.

Pommern niemiecki pancernik IX poziomu – pierwsze wrażenie

Okręt wygląda świetnie. Typowy niemiecki zabójca. Na papierze aż miło. Mnóstwo luf, dodatkowa, torpedy. Kamo “żelazny krzyż” dopełnia obrazu. Pierwsze walki to wrażenie jakby się pływało wolniejszym a w sumie mniej zwrotnym pancernikiem Tirpitz ale często a raczej bardziej, że to taki FDG uzbrojony w torpedy.

Pommern niemiecki pancernik IX poziomu – głębsza analiza

Można oczywiście oglądać analizy na YT w których omówiona jest każda śrubka czy płyta pancerza czy cal luf. Takie analizy nie oddają jednego. Dostosowanie okrętu do danego stylu gry. Pommern jest w sumie średni w różnych stylach.

  • dalekodystansowy – zasięg dział nie oszołamia a brak zwiadowcy często jest bolesny w końcówkach bitew gdzie walczyłeś po jednej stronie mapy a resztki przeciwników są już poza Twoim zasięgiem. Celność dział na maksymalnym dystansie jest średnio zadowalająca.
  • średni dystans (poza zasięgiem dodatkowej) – tu nas zjedzą i krążowniki (palące) i pancerniki. Nie odniosłem wrażenia by okręt był na tyle odporny by wytrzymać wymianę ciosów jeden na jednego.
  • bliski dystans (w zasięgu dodatkowej ale poza zasięgiem torped) – chyba najlepszy z możliwych dystansów – niestety Pommern ma słabszy zasięg dodatkowej niż Odin czy Tirpitz (sam zresztą ostatnio się zdziwiłem bo przekładam mojego koksa kapitana z premki na premkę i dodatkowa Odina wbija mnie w ziemię z zachwytu). To jest zasięg gdzie przy niemieckim hydro jakoś jesteś w stanie uciec przez wrogimi torpedami, to jest zasięg gdzie Twoje średni celne działa główne już trafiają (a jest ich dużo) i mam nieodparte wrażenie, że przy takich wymianach ciosów na bliskim dystansie Pommern wytrzymuje więcej niż przy dalszych dystansach.
  • Bardzo bliski dystans (zasięg torped) – problem jest taki, że faktycznie na Pommernie wróg potrafi szybko zniszczyć Twoje wyrzutnie torped (ale to nie jest tylko na tym okręcie – jest wiele okrętów z tym samym problemem). To jest dystans gdzie Pommern jest za mało zwrotny by uciec przed wrogimi torpedami.

I właśnie tu jest ukryty problem tego okrętu. On nie jest dobry w niczym a średni jest tylko w jednym punkcie (na 4). Ludzie narzekali, że mu obniżyli sigmę przez co strzela jak z dubeltówki (rozrzut). To nie jest problem. Problem jest taki, że nawet jakby był celny to i tak działałby na średnim dystansie (bo mały zasięg dział i brak zwiadowcy) a więcej i tak byłby pożerany przez innych. Zresztą jego mało calowe jak na ten poziom działa mają słabą penetrację. Problemem jest to, że nie wymaksowali go z dodatkową (tak – wiem meta obecna nie jest dobra dla bliskich dystansów).

A już największym problemem jest to, że to okręt IX poziomu i losuje przeciwników od ósemek (znośni), poprzez dziewiątki (często lepsi) do dziesiątek (zdecydowanie problematyczni). Ostatnio pojawiły się bitwy asymetryczne ale one są dla okrętów do poziomu VIII a więc nadal nie ma ratunku dla okrętów typu Pommern. Operacje są dla okrętów do poziomu VII. A więc zostaje PvP i czasem być może rankingowa. To nie jest okręt mojego pierwszego wyboru (ani drugiego). Po prostu okręt na poziomie IX nie może być nijaki i średni.

Ostatnio w bitwach rankingowych często grany był z sukcesem Pommern ale nie oszukujmy się – tam grało mnóstwo słabszych graczy. Wątpię by ten okręt był grany w przyszłości wśród najlepszych z takim samym sukcesem.

Pommern niemiecki pancernik IX poziomu – podsumowanie

Oczywiście mam go w porcie, nie żałuję ale to nie jest okręt którym będę sobie często pływał. Osobiście uważam, że Odin jest lepszym okrętem (a nawet Tirpitz) ze względu, że to mocna ósemka i tylko wyjątkowo niekorzystne losowania przeciwników mogą sprawić problem. Z poziomu IX dla mnie zdecydowanie wygrywa Agir z Pommernem (ale w bitwach Coop!). Mam nadzieję, że WG dokona jakiegoś bufa w przyszłości tego pięknego przecież okrętu.

Czyli Pommerna na coopa polecam a w randomie bywa różnie. Powiedzmy, że dobry ale trzeba mieć dużo w sobie spokoju i być przygotowanym na częsty łomot.

Written By
RITHVEN
More from RITHVEN
Bayern Niemiecki pancernik VI poziomu
Bayern to pancernik, który jest chwalony na wielu forach. Zapewne ze względu,...
Read More