SWTOR warto grać w 2021?

SWTOR warto grać w 2021? Wróciłem do SWTOR po wielu latach. I jestem ostroznie zachwycony. Niby niemożliwe takie stwierdzenie a jednak dobrze oddaje mój nastrój.

SWTOR warto grać w 2021? Lepszy niż WOWs

Ostatnio grałem w WOWs i możecie znaleźć na mojej stronce wiele wpisów o tej grze. Odszedłem od okrętów z wielu powodów ale jednym z nich (i to bardzo ważnym) był brak ciekawej zawartości. WOWs to smutna, nudna, grindowa wydmuszka. Potrzebowałem grać w opowiedzianą historię. Pomyślałem o SWTOR. Po kilku godzinach wiedziałem, że zostanę.

SWTOR warto grać w 2021? Dlaczego kiedyś odszedłem?

To był czas kiedy w SWTOR pojawiła się aktualizacja trybu gry free2play (kiedyś grało sie albo za darmo albo z abonamentem). Wprowadzali też cartel coins. Ogólnie obraziłem się, bo tak wykastrowali tryb free2play, że po prostu nie dało się nim grać.

SWTOR warto grać w 2021? Co zastałem w 2020?

Gram od dwóch miesięcy. Jest dobrze a nawet bardzo. Mam okazję (jak to ja) grać kontem subskrypcja, preferred i free2play. Ponieważ ostro pogrindowałem i dość dużo zdołałem zobaczyć i nauczyć się postanowiłem wrzucić na moją stronkę wpisy z moich wrażeń.

  • konto free2play – można na nim spokojnie zobaczyć sobie w trybie solo zawartość gry (historie klasowe – RPG). Można w wielu rzeczach uczestniczyć ale to trzeba traktować jako konto testowe. Są liczne ograniczenia ale najszybciej odczuwa się jedno: nie można handlować bezpośrednio z innym graczem i nie można wysyłać rzeczy poprzez skrzynkę mailową. Później poczujemy kolejne ograniczenie czyli limit kasy (kredytów) zdobywanych w grze. Okazuje się, że naprawdę szybko w obecnych czasach można zarobić ładną sumkę. Konto f2p ma bardzo mały limit kasy. Wszystko co zdobędziemy poza ten limit leci na “wirtualne konto”. Odzyskamy tą kasę albo zakupując abonament albo zakupując odblokowanie limitu (to tylko podwyższenie limitu) albo zostając graczem preferred (czyli taki który wydał pln albo na cartel coins albo na abonament). Ale ten ostatni sposób to też tylko podwyższenie limitu (z tym, że ten status preferred jest na stałe więc i limit podwyższony też jest na stałe). A później liczne kolejne ograniczenia. Niemniej za darmo spokojnie możemy sobie ukończyć całą historię klasową RPG każdej z możliwych klas i podklas. A to jest 8 świetnych historii i każdą z nich można zrobić 2 podklasami (lekkie różnice). Dodać do tego można różne rasy i granie jako dobry lub zły i mamy za darmo tony godzin fajnej gry mmo.
  • konto preferred – można bezpośrednio handlować z innym graczem preferred lub graczem, który subskrybuje. Są limity ale na innym poziomie niż u gracza free2play. To jest dopiero konto gdzie można grać dość swobodnie. Żeby było śmiesznie podam, że koszt uzyskania takiego statusu to 3 dolary (najmniejszy zakup cartel coins).
  • W tych dwóch przypadkach są ograniczenia, które ściągniemy poprzez zakup odblokowujących rzeczy w cartel market. Ale to jest głupota. Dlatego, że nie ściągniemy wszystkiego a koszt tego co ściągniemy to wiele miesięcy abonamentu. Fakt – po przestaniu płacenia abonamentu zostaniemy zdegradowani do preferred i nie będziemy mieli tych zakupionych odblokowaczy ale powiem szczerze, że jak to analizowałem to wyszło mi, że jedynym sensownym ruchem z punktu widzenia ekonomiki jest to: tylko free2play albo tylko preferred za 3 dolary lub pełna subskrypcja. Zakupić w cartel market można różne rzeczy (bronie, ubrania, wierzchowce / pojazdy czy inne pierdoły). Niemniej w cartel market nie opłaca się kupować tych różnych odblokowaczy. No chyba, że na handel. Gra oferuje możliwość tak dużego poznania treści bez gotówki albo za te głupie 3 dolary, że będziesz wiedział czy się wkręciłeś czy nie. I czy warto kupić abonament czy nie.
  • subskrypcja – koszt miesięczny jak na tego typu produkcję śmiesznie mały. Na forach zalecają by zagrać sobie free2play i na późnym etapie zakupić przynajmniej na chwilę abonament by mieć dostęp do treści (powiedzmy rpg) dostępnych tylko w ramach abonamentu ale ja osobiście zaleciłbym każdemu zdecydowanemu zakupić od razu. Bo ilość odblokowanych drobnostek jest duża a koszty miesięczne małe.

SWTOR warto grać w 2021? Tak – zdecydowanie!

W moich kolejnych wpisach postaram się opisać kilka rzeczy ciekawych do znalezienia w grze. Takie mini poradniki. Wątpię bym przerobił ten blog na monotematyczny ciągle aktualizowany o SWTOR kombajn informacyjny ale postaram się w miarę na bieżąco aktualizować.