WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP?

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? Wbrew pozorom nie ma prostej odpowiedzi ale postaram się mimo to jej udzielić. Najlepiej będzie jak wykażę podobieństwa i różnice albo raczej zalety i wady.

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? Kooperacyjna!

Zazwyczaj poleca się ją w dwóch przypadkach: jesteś w ogóle poczatkującym graczem lub graczem który zaczyna grę nowym okrętem i chce go potestować. Okazuje się jednak, że (nawet sami twórcy World of Warships to przyznają) mnóstwo graczy gra o wiele więcej w bitwy kooperacyjne niż wynika z tych zaleceń. Dlaczego?

Bitwy te tak są skonstruowane, że w jednej drużynie są ludzie a w drugiej boty. Są szybkie i ponieważ gra się przeciwko botom zazwyczaj się wygrywa czyli dostaje się lepszy zarobek i punkty doświadczenia. Zaletą jest też to, że w sumie czat jest cichy, nikt nie kpi z gracza, który gorzej zagrał czyli podsumowując: jest to gra bezstresowa.

Często właśnie ten fakt jest podnoszony na różnych forach przez graczy którzy odchodzą z PvP (mocno zezłoszczeni MM, przegranymi, zmęczeni walką z innymi, długością walk) i przechodzą na coopa (bitwę kooperacyjną).

Niemniej bitwa kooperacyjna ma jeden mankament: bardzo wolno zdobywa się doświadczenie i kasę. Wynika to z kilku faktów:

 • Małe drużyny a więc mało celów a więc mało co można zdobyć
 • Szybkie walki. Na coopie rządzą niszczyciele i ogólnie szybkie statki – dochodzi do szybkiej wymiany torped i strzałów, cele znikają a wolne pancerniki zbierają ochłapy.
 • Ten tryb ma gorszy przelicznik zysków niż tryb PvP
 • Nie ma możliwości zdobycia medalu za osiągnięcia w bitwie
 • Często misje bojowe, eventowe czy misje w ramach kampanii nie są dostępne dla tego trybu

Wielu sobie przelicza czas/ zysk i twierdzi, że w ciągu jednej bitwy PvP zrobią kilka coop i wyjdą na swoje. No nie do końca ale napisze to w podsumowaniu.

Ostatnią zaletą bitwy coop jest fakt, że nie wlicza się do oceny gracza (czyli czy czerwony czy fioletowy). Ocenę wylicza się z bitew PvP. Może doprecyzuję: statystyki można wyciągnąć ze wszystkiego (operacje, coop, pvp, ranking) ale w przestrzeni graczy liczy się głównie statystyka z PvP.

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? PvP czyli randomowa!

Bitwy PvP (albo randomowe) to bitwy gdzie w obu drużynach są gracze. Oczywiście jest to tryb mocno stresujący bo się gra przeciwko człowiekowi a więc porażka boli (aż się dziwię, że nasz umysł z łatwością przyjmuje porażkę z botem). Czasami dużo łajna jest na czacie. Czasami są fajne i nie fajne momenty (pisze o tym w moim mini blogu WOWs bitwy PvP wrażenia cz.1). Szybko podsumowując wady to właśnie ten stres i czat ale też i długość walki (bo jest ewidentnie dłuższa niż w trybie coop).

Przejdźmy do zalet. Jest ich kilka.

 • Większe drużyny a więc więcej celów czyli więcej kasy i doświadczenia
 • Ten tryb ma lepszy przelicznik zysków niż tryb Coop
 • Można zdobyć medale za osiągnięcia
 • Każda misja czy kampania jest dostępna dla tego trybu

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? Podsumowanie

Mam za sobą kilka tysięcy walk z czego więcej w trybie coop. Niedawno wróciłem do trybu PvP (mojej gry sprzed lat w tym trybie nie biorę pod uwagę w rozważaniach) i powiem jedno. Polecam tryb PvP. Dlaczego?

 • Nie ma co się bać statystyk. Do czego Ci są potrzebne? A jak czat wkurza – wyłącz. Rób swoje
 • W tym trybie nawet jak przegrasz możesz zdobyć niezłą pulę kasy i doświadczenia. Z założonymi kamo i flagami i jak będzie zwycięstwo (oby przy Twoim silnym udziale) dostaniesz duże frukta. Na coopie będziesz miał poczucie stracenia kamo i flag. Na coopie może jedynie niszczyciele mają lepiej (bo jak zajmą bazę i coś ustrzelą). Dla całej reszty a szczególnie pancerników polecam random (pvp)
 • W mojej ocenie poprawnie grać okrętem nauczysz się tylko na randomie. Na coopie nauczysz się niewłaściwych odruchów.

Mógłbym jeszcze szerzej ale to i tak nie zmieni faktu, że tryb PvP jest zdecydowanie lepszy w ogólnym rozrachunku. Oczywiście w pewnych warunkach może być lepszy tryb: operacja (pisałem już o tym, że zarabiasz jak na PvP a zalety coopa). W bardzo szczególnych sytuacjach coop może być lepszy (nie idzie kompletnie dany okręt i zyski na PvP są tak małe, że lepiej i zyskowniej i szybciej jest na coopie). Co by nie było. To jest Wasz wybór – gra World of Warships ma dostarczać rozrywki a nie stresu (nadmiernego).

Written By
RITHVEN
More from RITHVEN
Enseigne Gabolde Francuski niszczyciel II poziomu
Enseigne Gabolde Francuski niszczyciel II poziomu. Jeden z licznych, zwykłych, szarych okręcików...
Read More