Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships

Zdobywanie punktów doświadczenia

Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships nie jest proste i każdy jest zainteresowany każdą szansą dającą na zwiększenie tych drogocennych punktów. Sam, jako gracz z głębin oceanu rozwijam sobie drzewka technologiczne w tempie gdzie czuję jak mi broda rośnie. Zanim powiem coś mało odkrywczego to nadmienię oczywisty fakt, że grze występują punkty doświadczenia przypisane do rozwoju danego okrętu i punkty doświadczenia w wolnej puli (czyli możemy przeznaczyć na jakikolwiek okręt). Te drugie zdobywa się jeszcze wolniej no ale przyznajmy – są cenniejsze. A ponadto za nie można kupić kilka okrętów premium. Dość podobna jest sytuacja dotycząca punktów doświadczenia kapitanów. Są punkt do rozwijania tylko danego kapitana i punkty wchodząca w wolną pulę. Nie ma na razie opcji kupowania kapitanów za wolną pulę. No i przechodzimy do sedna. Opiszę co myślę na ten temat jednoczenie dla jednych i drugich punktów.

Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships – kamuflaże

Kamuflaże to fajna sprawa bo oprócz zwykłych bitewnych bonusów dają te najważniejsze czyli bonusy do zdobywania punktów doświadczenia. Mamy kamuflaże stałe i odnawialne. Stałe to te do kupienia za dublony, dołączone do kupionych okrętów premium albo czasami do zdobycia w wydarzeniach (jak np. teraz “żelazny krzyż” dla Pommern w trakcie eventu “niemieckie lotniskowce”). Zaletą kamuflaży stałych w World of Warships jest to, że są stałe (oh…moja erudycja kłania się) czyli nie musisz wydawać dublonów lub resztek kamuflaży odnawialnych by móc skorzystać z niezłego bonusu do zdobywania punktów doświadczenia. W tym miejscu warto powiedzieć, że wartość okrętów premium kryje się główne w dołączonym kamuflażu stałym (gdzie w okręcie z drzewka technologicznego taki kamuflaż może kosztować dodatkowe np.5000 dublonów). Kamuflaże odnawialne to cała masa przeróżnych kamuflaży do wykorzystania tylko 1 raz na bitwę (po czym znika z ekwipunku). Ich zaletą jest to, że mają o wiele ciekawsze bonusy niż kamuflaże stałe (i można je bardziej wykorzystać pod konkretny cel). Można je zdobyć w misjach dziennych, tygodniowych, eventach, bitwach rankingowych.

 • kamuflaże eventowe – jak się da to zalecam zdobycie. Uprzedzam, że mogą pojawić się pewne zaporowe wymagania (okręt z poziomu, którego nie macie lub okręt premium). Czy warto wydać dublony by spełnić warunki aby zdobyć kamuflaż stały? Zazwyczaj nie.
 • kamuflaże kupione za dublony – nie polecam. Bardzo droga sprawa.
 • kamuflaże odnawialne – tez nie polecam kupować za dublony. Jak już to wolałbym kupić kamuflaż stały.

Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships – flagi sygnałowe

Masa przeróżnych flag sygnałowych dających bonusy do np. podpalania ale też i do punktów doświadczenia. Ogólnie podział flag sygnałowych jest na 3 kategorie: bitewne, ekonomiczne i specjalne. Nas interesują 2 ostatnie gdyż większość z nich to właśnie flagi dające bonusy do doświadczenia.

 • flagi specjalne do zdobycia tylko w wydarzeniach, misjach w grze.
 • flagi ekonomiczne – można je zdobyć w przeróżny sposób a jak się skończą można je kupować za dublony (odblokowują się takie flagi, taka możliwość za osiągnięcia w grze ale tym się nie przejmujcie bo wystarczy grać – wymagania są mniejsze niż zero). Kupowania za dublony nie polecam

Dlaczego nie polecam kupowania za dublony flag i kamuflaży? Bo to się nie opłaca – jest to droga impreza i wolałbym zrobić doświadczenie w 100 więcej bitwach niż oflagować się za dublony i zrobić to szybciej. Zamiast tego kupiłbym sobie kamuflaż stały lub jakiś okręcik za dublony lub w ostateczności wymieniłbym zwykłe doświadczenie z danego okrętu (odblokowuje się taka możliwość po wymasowaniu danego okrętu czyli odkrycia wszystkiego co się da na nim i odkrycie okrętu wyżej) na doświadczenie ogólne.

Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships – bonus dzienny

Każdy okręt raz na dzień i raz na wygraną pierwszą bitwę dostaje bonus do doświadczenia 50%. Warto zwrócić na ten bonus szczególną uwagę bo możemy sobie w grze ustawiac gry pod ten bonus.

 • możemy kupić mnóstwo okręcików z z każdej nacji z początkowych poziomów i raz dziennie nimi grac by powoli rozwijać wszystkie drzewka (oczywiście mamy swoje ulubione drzewko gdzie gramy już kolejne bitwy bez tego bonusika).
 • możemy do pierwszego zwycięstwa danym okrętem założyć mu kamuflaż i flagi by mieć największy doping do punktów doświadczenia jaki się da mieć w tej grze (i robimy tylko 1 zwycięską bitwę po czym przenosimy się na inny okręcik)

Kiedy zakładać flagi i kamuflaże na doświadczenie w World of Warships?

I tu dochodzimy do meritum moich przemyśleń. Zresztą to jest najwazniejsza kwestia.

 • nigdy na bitwy kooperacyjne (przeciwko botom) – zdobywa się tam mało ogólnie doświadczenia a bonus od małej ilości powoduje, że nadal mamy małą ilość
 • jak jesteś dobry w bitwach PvP to warto. Zdobywa się ogólnie dużo bazowych punktów doświadczenia i doliczając do tego bonus wychodzi niezła sumka. Ale jak jesteś słaby w PvP to nie warto. Mało zdobędziesz punktów doświadczenia i masz na koniec to samo co w bitwach przeciwko botom.
 • bitwy rankingowe – sytuacja jak w bitwach PvP ale zaleta jest dodatkowa tego, że jak wygra Twoja drużyna i przeniesiesz się o szczebel wyżej w rankingu dostaniesz fajne nagrody (flagi, kamuflaże, stal, węgiel)
 • Operacje tygodnia – hit, jackpot, złote miasto majów, wypełniony skarbami grobowiec faraona. No nie wiem jak to nazwać. Gra w operacjach jest fantastycznie przyjemna. Grasz jak w bitwie kooperacyjnej (gracze przeciwko botom) ale zyski ściągasz jak z gry PvP (i to jeszcze gdzie byłeś 1 i ubiłeś sam wszystkich). 15000 czy nawet 20000 punktów doświadczenia to nic trudnego. Nawet z gry gdzie kompletnie nie poszło zgarnia się tysiące. Nadmienię, że dodatkowo zarabiasz mnóstwo srebra (do wydania na kupowanie okrętów z drzewka technologicznego). Jest jeden mały, malutki mankament. Bitwy te są przeznaczone dla okrętów poziomu VI (jedna misja dla VII). To ogranicza. Niemniej dla każdego kto pierwszy raz odkrywa okręty tego poziomu (czy resetuje linię) to szybko przeskoczy do następnego poziomu (w kilka bitew dosłownie) robiąc tylko operacje. Dla graczy którzy będą grać już w pełni odkrytym okrętem tego poziomu lub okrętem premium pocieszeniem będzie to, że też dużo zdobywa się wolnych punktów doświadczenia (statku lub/i kapitanów – jak już wcześniej wspomniałem). Wtedy zakładacie tylko bonusy na te punkty doświadczenia.

Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships – podsumowanie

Oczywiście pominąłem w rozważaniach takie rzeczy jak wolne doświadczenie ze skrzynek czy dodatkowy bonus w misjach bojowych przy zakupie okrętu premium (np. poz zakupie Agira przez długi czas był bonus 200% do każdej bitwy). Są to rzeczy niestałe (jeden ma szczęście w skrzynkach, inny ma okręt premium świeżo kupiony a inny nie). To co opisałem wcześniej jest powiedzmy wspólne dla wszystkich graczy.

Co by nie było: operacje tygodnia – polecam!

Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships – bitwy asymetryczne

Ostatnio w WOWs pojawił się nowy tryb walk. Polecam przemęczyć się niskimi tierami by zdobyć żetony do gry wyższymi tierami. Założyć wtedy wszystko co się ma (camo i flagi) i jazda. Licznik zdobywanej kasy, punktów doświadczenia i kapitańskich punktów doświadczenia szaleje… Więcej o tym trybie napisałem tutaj: WOWs bitwy asymetryczne.

Written By
RITHVEN
More from RITHVEN
WOWs operacja Aegis
WOWs Operacja Aegis. Jedna z przyjemniejszych operacji dla statków poziomu VI. W...
Read More
0 replies on “Zdobywanie punktów doświadczenia w World of Warships”